Słownik pojęć związanych z obszarem druku

kidcolor.jpg

Czym jest drukarka laserowa, OCR, wydruk podążający, albo wydruk bezpieczny? Każdy kto ma jakikolwiek kontakt z obsługą druku na pewno słyszał te pojęcia, ale czy kiedykolwiek zadaliście sobie pytanie co to tak na prawdę znaczy? Czy odpowiednia terminologia może poprawić obieg informacji? W dzisiejszym artykule przedstawimy wam kluczowe pojęcia obsługi druku:

Drukarka laserowa – rodzaj drukarki, która w procesie drukowania wykorzystuje światło lasera w celu naświetlenia bębna światłoczułego. Umożliwia to naniesienie na bęben tonera w  naświetlonych miejscach, a następnie z bębna na kartkę papieru. Toner naniesiony na papier jest utrwalany w podwyższonej temperaturze, tworząc gotowy wydruk.

 

Urządzenie wielofunkcyjne lub MFP  (z ang. Multi-Function Printer) – czyli drukarka wielofunkcyjna. Dawniej pełniło wyłącznie rolę kopiarki, potocznie nazywanej kserem lub kserokopiarką (pisane też często jako xero - od nazwy wynalazcy technologii druku). Wraz z postępem technologicznym jednofunkcyjne kopiarki zostały wyposażone w możliwość drukowania, skanowania oraz faksowania. Dziś układy elektroniczne sterujące ich pracą, wyposażone w procesory, układy pamięci i twarde dyski, bardziej przypominają współczesne komputery niż dawne sterowniki analogowe.

 

Bęben ceramiczny – element drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego wykorzystującego technologię laserową, który ma za zadanie przenosić wydruk na papier. Jest to jeden z kluczowych elementów, od których działania zależy przede wszystkim jakość drukowanych dokumentów oraz sprawność i trwałość urządzenia. Firma Kyocera posiada opatentowaną unikalną technologię produkcji bębnów powlekanych ceramicznie, które dzięki temu są bardzo trwałe. Kyocera gwarantuje sprawne działanie tego elementu w zakresie od 100 000 do 600 000 stron (w zależności od modelu urządzenia).

 

Wydruk podążający – funkcja, którą posiadają nowoczesne drukarki i urządzenia wielofunkcyjne w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem takim jak np. aplikacja MyQ . Dzięki tej funkcji użytkownik, wysyłając dokumenty do druku, może wydrukować je na dowolnym urządzeniu znajdującym się w firmie i podłączonym do systemu. Zwiększa to bezpieczeństwo danych i komfort pracy oraz ułatwia zarządzanie obciążeniem poszczególnych urządzeń.

OCR (z ang. Optical Character Recognition)  – oprogramowanie służące do rozpoznawania znaków i całych tekstów w plikach graficznych 

 

Metadane – dane o danych, informacje stosowane do opisu zasobów informacji

 

DMS (z ang. Document Management System) – system zarządzania dokumentami, narzędzie informatyczne pozwalające na przetwarzanie wszelkiej dokumentacji występującej w firmie.

Wydruk bezpośredni – funkcja umożliwiająca wydruk plików z komputera bez potrzeby uprzedniego otwierania aplikacji lub bezpośrednio z pamięci USB typu flash (pendrive).

 

Wydruk bezpieczny – funkcja, która umożliwia zachowanie poufności dokumentów poprzez umożliwienie jego wydruku dopiero po autoryzacji użytkownika przy drukarce (np. poprzez wpisanie osobistego PIN lub zbliżenie karty dostępowej). Dzięki temu drukowane dokumenty może odebrać tylko osoba, która wysłała je do druku.

 

Bezpośrednia komunikacja bezprzewodowa (z ang.Wi-Fi Direct ) – funkcja umożliwiająca nawiązanie bezpośredniej komunikacji bezprzewodowej pomiędzy urządzeniem wielofunkcyjnym a urządzeniem mobilnym (np. smartfonem), z całkowitym pominięciem infrastruktury sieciowej, która wymaga spełnienia skomplikowanych procedur uwierzytelniania. Dzięki temu możliwe jest wydrukowanie dokumentów zapisanych w pamięci urządzenia mobilnego lub zapisanie ich w urządzeniu mobilnym poprzez wykorzystanie funkcji skanowania na urządzeniu MFP.

 

Port Host USB – gniazdo USB 2.0 umieszczone zazwyczaj w przedniej części urządzenia umożliwiające podłączenie pamięci flash USB (pendrive) w celu wydrukowania zapisanych w niej dokumentów lub zapisania ich w tej pamięci poprzez wykorzystanie funkcji skanowania na urządzeniu MFP.

Skanowanie do USB – możliwość zapisania skanowanego dokumentu na podłączonej do urządzenia pamięci USB typu flash (pendrive). Pamięć jest podłączana do odpowiedniego portu USB 2.0.

 

Skanowanie jednoprzebiegowe – funkcja umożliwiająca w trybie skanowania dwustronnego jednoczesne skanowanie obydwu stron kartki. W porównaniu ze standardowym podajnikiem dwustronnym znacznie przyśpiesza proces skanowania, zmniejszając jednocześnie możliwość wystąpienia zacięcia się dokumentu w podajniku.

 

HIS (z ang. Hospital Information System) – to kompleksowe, zintegrowane oprogramowanie do zarządzania placówkami medycznymi, w szczególności szpitalami.

 

EDM (elektroniczna dokumentacja medyczna) – zbiór danych zazwyczaj stanowiący część oprogramowania klasy HIS, przechowujący całość lub wybrane elementy dokumentacji pacjentów.